główna
technologie
indeks tematyczny
indeks alfabetyczny

Podział pamięci:


Przygotował: Sławomir Świąc



Pamięci statyczne SRAM

Pamieci tego typu są zbudowane z przerzutników bistabilnych przechowujących bity informacji. Ze względu na wysoki koszt produkcji pamięci te są stosowane jedynie w niektórych podzespołach i nie są wykorzystywane jako pamięć podstawowa komputerów. Ze względu na dużą szybkość działania znalazły one zastosowanie w układach buforujących - pamięć cache.
Powrót


Pamięci statyczne VideoRAM

Jest to specjalny typ pamięci wielowejściowej posiadającej dwa porty : jeden równoległy, a drugi szeregowy. Od strony portu równoległego ta pamięć jest adresowana jak pamięc SRAM. Port szeregowy służy do wysyłania do monitora informacji o obrazie i kolorach
Powrót


Pamięci dynamiczne

Pamięci tego typu są zbudowane z macierzy kondensatorów przechowujących bity informacji w postaci ładunków elektrycznych. Pamięci te są znacznie tańsze od pamięci statycznych - każda komórka pamięci składa się tylko z jednego tranzyskora(złącze emiterowe i podłoże układu tworzą kondensator). Takie rozwiązanie posiada również swoje wady - konieczność nieustannego odświeżania zawartości pamięci. Również adresowanie tej pamięci jest bardziej skomplikowane. Adres komórki pamięci jest podawany w dwóch etapach - adres wiersza (wczytywany przy sygnale RAS), a potem adres kolumny (wczytywany przy sygnale CAS). Adresy komórek pamięci są multipleksowane, co dodatkowo wydłuża cykl odczytu. Wyżej wymienione cechy powodują, iż pamięć ta jest zbyt wolna do wielu zastosowań. Obecnie najszersze zastosowanie tej pamięci to pamięć podstawowa komputerów.
Powrót


Pamięci ROM

Pamięć tylko do odczytu. Informacja zawarta w tej pamięci jest zapisywana w czasie produkcji w formie maski na podstawie dostarczonego wzorca. Nie ma możliwości zmiany zawartości tej pamięci. Używana w urządzeniach produkowanych seryjnie.
Powrót


Pamięci PROM

Pamięć stała, obecnie rzadko używana. Programowanie odbywa się przez przepalanie wbudowanych przełączeń bezpieczników wykonanych ze stopu niklowo-chromowego. Zawartość pamięci nie może być zmieniana.
Powrót


Pamięci EPROM

Pamięć stała, programowana elektrycznie. Użytkownik może sam zapisywać do niej informacje. Gdy układ posiada okienko ze szkła kwarcowego można pamięć kasować i programować ponownie. Kasowanie odbywa się przez naświetlanie ultrafioletem. Układy EPROM mogą być kasowane i ponownie programowane około 100 razy. Pamięci te występują również w odmianie OTP (One Time Programable) - mogą być zapisane przez użytkownika jeden raz, bez możliwości skasowania. Ta odmiana jest tańsza ze względu na rodzaj obudowy - pamieci wielokrotnie programowalne mają obudowę ceramiczną, a pamięci OTP obudowę plastikową.
Powrót


Pamięci EEPROM

Pamięć stała, z możliwością elektrycznego zapisywania i kasowania. Ilość cykli kasowania i programowania jest ograniczona do około 10000 do 100000 razy. Płytka półprzewodnikowa pamięci EEPROM jest większa niż EPROM i przez to droższa.
Powrót


Pamięci błyskowe (Flash-ROM)

Pamięć stała, obecnie coraz częściej używana ze względu na niski koszt produkcji i łatwość programowania. Do ponownego zaprogramowania tej pamięci nie są potrzebne specjalistyczne urządzenia, wystarczy odpowiednie oprogramowanie dla sprzętu, w którym kość została użyta. Kasowanie tej pamięci trwa kilka sekund.
Powrót


RAM

Random Access Memory - Pamięć o dowolnym dostępie - posiada możliwość odczytu i zapisu. Zawartość takiej pamięci jest tracona po zaniku zasilania.
Powrót


ROM

Read Only Memory - Pamięć tylko do odczytu - posiada jedynie możliwość odczytu, niektóre rodzaje posiadają możliwość zaprogramowania nowej zawartości przez użytkownika. Zawartość tej pamięci jest utrzymywana po wyłączeniu zasilania.
Powrót


główna | technologie | indeks tematyczny | indeks alfabetyczny