Sekrety Motoroli

Spis treści:
Monitor sieci
Książka telefoniczna
Klawisze szybkiego dostępu
Zmiana pasma częstotliwości
Zegarek
Inne funkcje
Grafika startowa


Monitor sieci

Wiele razy wspominano już o ukrytych, czy też nieudokumentowanych, możliwościach telefonów Nokia czy Nortel. Okazuje się, że również słuchawki Motoroli posiadają swoje tajemnice. Można przypuścić, że najciekawszą z nich jest menu Eng Field Options, czyli, używając terminologii Nokii, tzw. Net Monitor. Menu to występuje w większości telefonów na polskim rynku ­ na razie nie ma tylko pewności co do jego obecności w modelu v3688. Niestety, w fabrycznie nowych telefonach menu to jest zablokowane, na szczęście jednak można to zmienić.

Informacje, dostępne przez Eng Field Options, są uzyskiwane przez telefon w drodze pomiarów bądź też przez dekodowanie sygnałów wysyłanych przez stację bazową. Dane te podzielone są na trzy grupy: Komórka aktywna, Komórki sąsiednie i Parametry systemu (w niektórych modelach nazwy te nie są przetłumaczone na język polski; anglojęzyczne odpowiedniki brzmią: Active Cell, Adjacent Cells i System Parameters).

Komórka aktywna

Ta opcja menu wyświetla informacje dotyczące komórki, w obrębie której aktualnie znajduje się telefon. W górnym wierszu wyświetlacza pokazywany jest numer kanału (ActCh), na którym nadawane są sygnały BCCH. W dolnym wierszu natomiast podawane są nazwy i wartości poszczególnych parametrów. Jeżeli nie jest prowadzona rozmowa, telefon podaje m. in. następujące informacje:
Podczas rozmowy telefon podaje m. in. następujące informacje:
Tabela 1. Określenie bitowej stopy błędów na podstawie parametru RxQual
RxQual 0 1 2 3 4 5 6 7
stopa błędu [%] < 0.2 0.2-0.4 0.4-0.8 0.8-1.6 1.6-3.2 3.2-6.4 6.4-12.8 > 12.8

 
 
Tabela 2. Określenie mocy nadawanego sygnału na podstawie parametru PwrLev
PwrLev Pasmo 900 MHz [dBm] Pasmo 900 MHz [W] Pasmo 1800 MHz [dBm] Pasmo 1800 MHz [mW]
0 43 20.0 30 1000
1 41 12.6 28 631
2 39 8.0 26 398
3 37 5.0 24 251
4 35 3.2 22 158
5 33 2.0 20 100
6 31 1.3 18 63
7 29 0.8 16 40
8 27 0.5 14 25
9 25 0.32 12 16
10 23 0.20 10 10
11 21 0.13

12 19 0.08

13 17 0.05

14 15 0.03

15 13 0.02

Podczas rozmowy parametr ActCh może przyjąć wartość Hopping. Oznacza to, że w danej komórce stosowane są przeskoki częstotliwości. Algorytm przeskoków jest ustalany na podstawie informacji, zawartej w kanale BCCH.

Podczas komunikowania się telefonu ze stacją bazową wyświetlana jest informacja On SDCCHx, gdzie x może być równe 4 lub 8, zależnie od sposobu kodowania kanałów sterujących w danej komórce. Sposób ten można także odczytać na podstawie parametru Combined. Naciśnięcie klawisza OK powoduje przełączanie (włączanie i wyłączanie) odświeżania informacji. Jest to przydatne wówczas, gdy zbyt duża szybkość zmian nie pozwala na ich analizę czy zapisanie.

Komórki sąsiednie

Ta opcja podaje informacje o 6 sąsiednich komórkach, których sygnał jest najsilniejszy. Podawane są m. in. wartości parametrów: RxLev, status dekodowania BCCH, RxLevAM, MSTxPwr, NCC i BCC. Nieco więcej uwagi należy poświęcić statusowi dekodowania. Może on
przyjmować następujące wartości:
Najczęściej pojawiają się wartości skrajne: Not Synced lub BCCH Decode.

Parametry systemu

Ta opcja podaje istotne informacje dotyczące sieci, przydatne m. in. podczas "namierzania" stacji bazowych. W stanie czuwania telefon podaje m. in. następujące parametry:
Podczas rozmowy podawany jest jeszcze parametr DTX określający, czy włączony jest tryb transmisji nieciągłej z telefonu do stacji bazowej, pozwalający na oszczędność baterii telefonu.

Z powrotem


Książka telefoniczna

Użytkownicy droższych modeli telefonów Motoroli mają do dyspozycji nie tylko książkę telefoniczną zapisaną w pamięci karty SIM, lecz także znajdującą się w pamięci telefonu. Okazuje się jednak, że pamięć telefonu można uaktywnić i wówczas również w tańszych modelach (np. seria 100 czy 500) jest ona w pełni funkcjonalna.

Informacje zapisane w pamięci telefonu znajdują się pod numerami 1 ÷ 100, natomiast dalsze numery zajmują pozycje zapamiętane na karcie SIM. Także funkcje menu Książka telefoniczna/Numery osobiste ulegają rozbudowaniu. W przypadku wybrania funkcji Dodaj hasło mamy do wyboru: Dodaj do pamięci telef. oraz Dodaj do pamięci SIM. Z kolei w funkcji Sprawdź pojemność mamy do wyboru: Sprawdź poj. telefonu lub Sprawdź poj. karty SIM. Poza tym obsługa książki telefonicznej nie ulega zmianie ­ funkcje szukanie według nazwiska czy miejsca działają "normalnie", obejmują jednak obie pamięci. Możliwe jest także kopiowanie wpisów między pamięciami.

Nieco więcej miejsca należy po więcić funkcji Ogranicz dostęp. Ma ona teraz cztery opcje: Pamięć bez ograniczeń, Do pamięci karty SIM, Do pamięci telefonu, oraz Do telefonu i karty SIM. Przykładowo, wybranie drugiej z wymienionych opcji powoduje zablokowanie dostępu do numerów zapisanych w karcie SIM. Widoczne są tylko pozycje książki o numerach 1 ÷ 100, a dodawanie informacji i sprawdzanie pojemności działają tylko w odniesieniu do pamięci telefonu. Podobnie działa zablokowanie dostępu do pamięci telefonu ­ można wówczas korzystać jedynie z informacji zapisanej na karcie SIM (pozycje 101 ÷ 255). Można także całkowicie zablokować dostęp do książki telefonicznej ­ wówczas nawet identyfikacja numeru przychodzącego nie może wykorzystać zawartej tam informacji!

Istnieje także jeszcze jeden sposób wykorzystania pamięci telefonu ­ pierwsze 9 pozycji można wywoływać przez wybieranie 1-klawiszowe. Wydaje się jednak, że największy sens ma przyporządkowanie wybierania 1-klawiszowego do tzw. listy wybierania ustalonego, oczywiście jeżeli znany jest kod PIN2 dla posiadanej karty SIM.

Bardzo atrakcyjną cechą, szczególnie dla osób korzystających z komputerów osobistych, jest możliwość edycji książki telefonicznej (niestety tylko części zawartej w pamięci telefonu) przy pomocy komputera. Istniejące oprogramowanie pozwala na zapis i odczyt tej pamięci, a informacje przechowywane są w pliku tekstowym. Wpisowi w książce telefonicznej odpowiada jedna linia tekstu. Zawiera ona numer pozycji w pamięci (1 ÷ 100), numer telefonu (włączając znaki specjalne jak np. '+' czy pauzę, zapisywaną w pliku jako 'p') oraz opis (nazwisko). Przykładowy fragment pliku może wyglądać następująco:
1 +48501813338 Zielinski
Jeżeli w danej linii pliku znajduje się tylko numer pozycji, to informacja znajdująca się w pamięci telefonu pod tym numerem zostaje usunięta.

Z powrotem


Klawisze szybkiego dostępu

Jedną z większych zalet telefonów Motoroli są tzw. klawisze szybkiego dostępu, przyspieszające i ułatwiające dostęp do niektórych funkcji telefonu. Przypisanie funkcji odpowiednim klawiszom wykonane jest przez producenta, w niektórych modelach istnieje także jednak możliwość zmiany ustawień fabrycznych. Można jednak umożliwić edycję tych ustawień także w innych (tańszych) telefonach.

Zmiana ustawień może odbywać się bądź przez menu Ustawienia telefonu i funkcję Ustawienie szybk. dost., bądź przez bezpośrednią zmianę z poziomu klawiszy szybkiego dostępu (bez wchodzenia do menu telefonu). Lista możliwych funkcji zależy od modelu telefonu i obejmuje zwykle około 20 ÷ 25 pozycji. Np. cd160 oferuje funkcje: Znajdź wg nazwiska, Znajdź wg miejsca, Dodaj poz. do telefonu, Dodaj poz. do SIM, Wybierz nr poczty głosowej, Wskaźnik baterii, Blokada telefonu, Wł/wył. f. Niemy, Głośność dzwonienia, Wł/wył. dzwonka, Przełącz pamięci, Odczyt komunikatu, Komunikaty wychodzące, Edytor komunikatów, Ost. rozmowy odebrane, Koszt ost. połączenia, Czas ost. połączenia, Rozmowa i faksowanie, Pokaż ID nast. razem, Zastrzeż mój ID, Odp. po nacisn., Przelacz linie 1/2, Zmien pasmo, Pokaz Uslugi, Wł/wył. przekaz.

Własne przyporządkowanie funkcji klawiszom odbywa się w następujących etapach:

Konfiguracja poprzez menu ustawień telefonu odbywa się podobnie (na przykładzie modelu cd160):
Standardowo funkcje szybkiego dostępu przypisane są do klawiszy 1 ÷ 9. Można jednak dodatkowo zdefiniować i uaktywnić klawisz 0 ­ przy czym przypisanie mu funkcji możliwe jest jedynie z wykorzystaniem pierwszej z opisanych metod. Jako przykład podaję przypisanie funkcji, jakie określłem dla mojego telefonu cd160:
 
1: Znajdź wg nazwiska 2: Dodaj poz. do SIM 3. Edytor komunikatów
4: Dodaj poz. do telef. 5: Blokada telefonu 6: Czas ost. połączenia
7: Odczyt komunik. 8: Wł./wył. dzwonka 9: Ost. rozmowy odebrane
* 0: Wł./wył. f. Niemy #

Jak widać, można łatwo dostosować funkcje szybkiego dostępu do własnych potrzeb, unikając w wielu przypadkach przechodzenia przez wiele poziomów menu. Niestety, wybór funkcji jest dość ograniczony, aczkolwiek istnieją skróty do pewnych pozycji menu. Uzyskuje się je
przez naciśnięcie klawisza Menu oraz odpowiedniej kombinacji klawiszy:

Jak widać, niektóre funkcje szybkiego dostępu i skróty menu się dublują, jest jednak kilka takich skrótów, które warto zapamiętać. Dostępność pewnych skrótów zależy od tego, czy telefon udostępnia daną funkcję menu. Skróty pozwalają też na dojście do tych pozycji menu, które dostępne są tylko w menu rozszerzonym, nawet wówczas, gdy jest ono wyłączone.

Z powrotem


 

Zmiana pasma częstotliwości

W nowszych modelach Motoroli (np. cd9x0, m3x88) istnieje (oczywiście zablokowana przez producenta - ale można łatwo odblokować) możliwość zmiany pasma częstotliwości, na którym pracuje telefon. Jest to o tyle uzasadnione, że telefony tych serii są dualne, tj. mogą pracować zarówno w pasmie 900 MHz, jak i 1800 MHz. W menu Wybor sieci pojawia się opcja Zmien pasmo i tu mamy do wyboru: 900 (tylko 900 MHz), 1800 (tylko 1800 MHz), 900/1800 (automatyczny wybór 900 lub 1800 MHz) oraz 1900 (ta opcja działa tylko w Timeport-ach i ma sens w USA i Japonii).

Na marginesie warto dodać, że menu Zmien pasmo istnieje również w starszych modelach Motoroli i to nawet w jednopasmowych, jednak np. w modelu cd160 nie działa - powoduje zawieszenie się telefonu (na szczęście tylko do momentu wyłączenia).

Zmiana pasma jest także dostępna z menu szybkiego dostępu.

Z powrotem


Zegarek

Jak nietrudno zauważyć podczas włączania telefonu serii c/d 520 lub m3x88, na wyświetlaczu jest miejsce przewidziane dla zegarka. Oczywiście jest on fabrycznie zablokowany. Nie pisałbym jednak o tym, gdyby nie dało się tego zmienić.

Otóż po odblokowaniu, zegarek rzeczywiście pokazuje się na wyświetlaczu! Dodatkowo, w menu  otrzymujemy zestaw opcji do ustawienia zegarka. Są to: Pokaz czas i date, Ustaw czas i date oraz Ustaw format czasu. Format czasu może być 12- lub 24-godzinny, natomiast ustawienie daty i czasu sprowadza sie do wprowadzenia odpowiedniej godziny oraz dnia, miesiąca i roku. Opcja Pokaz czas i date powoduje stałe wywietlanie całej informacji o czasie w postaci normalnych znaków na wyświetlaczu, nie tylko małymi cyframi u góry; opcja ta może także być dostępna z menu szybkiego dostępu.

W jakich telefonach działa zegarek? Oczywiście w każdym, który ma tę opcję fabrycznie uaktywnioną: cd9x0, Timeport.... Ale także w całej serii m3x88 zegarek jest w pełni sprawny - do momentu wyjęcia baterii, gdyż potem trzeba go od nowa ustawić na właściwą godzinę. Niestety, starsze modele (a więc seria c/d/cd 160/170 i c/d 520) nie mają tej możliwości ze względu na brak kwarcu w telefonie. Dokładniej, zegarek daje się włączyć i ustawić, ale... pokazuje wciąż tę samą godzinę!

Z powrotem


Inne funkcje

Interesujące funkcje można uaktywnić w menu Funkcje połączeń. Do najciekawszych można zaliczyć menu Ograniczenia połączeń, posiadające opcje Wybieranie z klawiatury, długość numeru tel. oraz Ogranicz przychodzące. Włączenie i wyłączenie każdej z tych opcji wymaga podania 6-cyfrowego kodu dostępu. Włączenie pierwszej z wymienionych opcji powoduje, że nie można wpisać numeru z klawiatury, a więc inicjowanie rozmowy może odbywać się jedynie przez wybranie numeru z książki telefonicznej. Włączenie opcji drugiej pozwala na podanie maksymalnej dozwolonej długości wybieranego numeru telefonu ­ numery dłuższe nie mogą być wówczas wybierane. Dotyczy to także numerów z książki telefonicznej. Ostatnia opcja powoduje dość radykalne ograniczenie połączeń przychodzących ­ osoba dzwoniąca z telefonu komórkowego słyszy sygnał "nie ma takiego numeru", a ze zwykłego telefonu ­ sygnał zajętości, i to bez przekierowania na pocztę głosową (przynajmniej w Idei).

Inną interesującą funkcją jest Zamkn. grupa numerów. Pozwala ona zdefiniować grupę użytkowników, którzy mogą komunikować się między sobą po niższych cenach niż z osobami spoza grupy ­ wymaga to jednak zapewne specjalnych umów z operatorem sieci. Tak utworzona grupa numerów stanowi swoistą formę systemu łączności trankingowej, co może stanowić alternatywę dla przedsiębiorstw, których pracownicy poruszają się po dużych obszarach.

W menu Ustawienia telefonu można odblokować funkcje, które, owszem, są całkiem interesujące, jednak na ogół nie działają z powodu braku w telefonie odpowiedniego wsparcia sprzętowego. Do grupy tej należą menu Dzwonek lub wibracje (nie ma sensu w telefonach bez wibratora) czy też Klawisz wyb. bezpośredn. (widział ktoś taki klawisz w jakimkolwiek telefonie Motoroli?). Tak czy inaczej, uaktywnienie tych opcji daje pogląd na to, co tracimy, używając telefonu prostszego (czytaj: tańszego).

Można także zablokować pokazywanie napisu Opcje menu po nacinięciu klawisza Menu. W takim przypadku telefon od razu wyświetla napis Książka telefoniczna.

Czasami pamięć ludzka bywa zawodna - można zapomnieć kod odblokowania lub kod dostępu. I wcale nie trzeba oddawać telefonu do serwisu, żeby móc z niego znowu korzystać!

Z powrotem



 

Grafika startowa

Telefony z wyświetlaczem tekstowym po włączeniu wyświetlają tekst powitalny, który można wpisać samemu w menu Ustawienia telefonu. Telefony wyposażone w wyświetlacz graficzny prezentują w tym momencie monochrmoatyczną grafikę o wymiarach 96*32 punkty. Obrazek ten można wczytać do komputera (format .bmp), poddać edycji i wgrać z powrotem do telefonu.

Z powrotem


Strona głównastat4u